Jest jednak bardzo trudno tę zasadę wcielać w życie nam ludziom wychowanym w duchu starej cywilizacji. Wielokrotnie stawiam sobie pytanie jak do swoich procesów włączyć tych na dole. Jak wykorzystać ich wiedze i potencjał. Jak dzięki nim, a może raczej z nimi, szybciej się rozwijać.
Dziś mija tydzień po naszej konferencji i podsumowując ją zastanawiam się co było jej największym sukcesem. Z rozmów Państwa z pracownikami EKO-TURu wiem, że ogromne wrażenie wywarł, chyba
na nas wszystkich, występ zespołu ze Świdra „Człowiek człowiekowi…”
W czym tkwi jego sukces? Dlaczego niektórzy z nas płakali? Dlaczego właśnie wtedy biliśmy największe brawa?
Przyczyn jest pewnie wiele. Ja chciałbym podzielić się swoją refleksją na ten temat. Widziałem w swoim życiu wiele spektakli lepszych i gorszych. Ale po raz pierwszy nie byłem tylko widzem. Poprzez gesty tych młodych ludzi jakie wykonali względem mnie i wielu z Was miałem poczucie, że nie jestem tylko obserwatorem tego co się dzieje na scenie ale ja w tym uczestniczę. Przez 30 minut spektaklu to Oni byli na górze, ale nie zawłaszczyli tego czasu dla siebie. Jego małą cząstkę oddali mi – temu na dole. Czym to zaowocowało? Tym, że do tej pory pozostaje we mnie głębokie wrażenie po tym co przeżyłem.
Rozmawiałem z Nimi po przedstawieniu. Dla Nich było najtrudniejsze, aby wyjść z gestami do ludzi.
Dla mnie to było największa Ich siłą.
Dziękuję tym młodym ludziom, że pokazali mi jak można jeszcze inaczej włączać tych na dole do swoich działań i odnosić niespotykane dotąd sukcesy.
Życzę sobie i Państwu sukcesów w tej dziedzinie i radości w odkrywaniu rezerw jakie tkwią w tych z którymi współpracujemy.
EKO-TUR INSTYTUT KSZTAŁCENIA
NIEPUBLICZNA PLACÓWKA
DOSKONALENIA NAUCZYCIELI
Zadzwoń do nas
+48 22 841 62 08
© 2009 Instytut Kształcenia Eko-Tur
webmaster Katarzyna Dorycka